انواع سنگ های موجود در طبیعت

menuordersearch
novinston.com
سبد خرید
مقالات انواع سنگ های موجود در طبیعت

انواع سنگ های موجود در طبیعت

۱۴۰۳/۱/۲۳ پنج شنبه
(0)
(0)
انواع سنگ های موجود در طبیعت
در این مقاله سعی داریم گزیده ای از انواع سنگ های موجود در طبیعت به همراه مختصری از مشخصات و کاربری آنها صحبت کنیم.

 

سنگ گنیس

 

سنگ گنیس

گنیس یک سنگ دگرگونی است که از کانی‌های کوارتز ، فلدسپات، و میکا تشکیل شده. گنَیس (Gneiss) یا سنگ جرقه نوعی سنگ دگرگونِ دانه ‌درشت است که ترکیبات آن مانند سنگ گرانیت است. سنگ گنیس از دگرگونی سنگ‌های آذرین یا رسوبی به وجد می‌آید. بافت سنگ گینس از فولیاسیون است. کلمه گنَیس از اصطلاحات معدن ‌کاری ساکسون قدیم است و معنی لغوی آن پوسیده و به ‌دردنخور است.این سنگ دارای بافتی ورقه‌ای یا لایه لایه است. سنگ گنیس در دماها و فشارهای بالا به وجود می‌آید. این سنگ معمولاً در مناطق کوهستانی پیدا می‌گردد.

سنگ گنیس کاربردهای زیادی دارد. این سنگ را به عنوان سنگ ساختمانی ، سنگ تزئینی، و سنگ صنعتی می‌توان استفاده کرد. در زیر به برخی از ویژگی‌های سنگ گنیس اشاره شده:

 1. ترکیب شیمیایی: سنگ گنیس را کانی‌های کوارتز به اندازه (60-80 درصد)، فلدسپات (20-40 درصد)، و میکا (10-20 درصد) تشکیل داده اند.
 2. رنگ: سنگ گنیس می‌تواند در رنگ‌های مختلفی مانند خاکستری، صورتی، قهوه‌ای، و سیاه یافت کرد.
 3. بافت: سنگ گنیس دارای بافتی ورقه‌ای یا لایه لایه است. این بافت به دلیل رشد مجدد کانی‌های کوارتز و فلدسپات در جهت‌های مخالف هم میبا شد.
 4. محل تشکیل: سنگ گنیس معمولاً در مناطق کوهستانی یافت می‌گردد. این سنگ در دماها و فشارهای بالا تشکیل می‌گردد.
 5. کاربردها: سنگ گنیس به عنوان سنگ ساختمان ی، سنگ تزئینی، و سنگ صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گنیس یک سنگ ارزشمند و کاربردی است که می‌توانداز آن در کاربری های مختلفی استفاده نمود. این سنگ به دلیل مقاومت و دوام بالا، انتخاب مناسبی برای کاربردهای مختلف است.

 

سنگ آندزیت

سنگ آندزیت

سنگ آندزیت یک سنگ آذرین است که از گدازه‌های مافیک بدست می‌آید. این سنگ بعد از بازالت ، فراوان‌ترین سنگ آتشفشانی در جهان است.سنگ های آندزیت‌ عمدتاً از کانی‌های فلدسپات پلاژیوکلاز، پیروکسن، و هورنبلند تشکیل کردیده اند. آندزیت نوعی سنگ آتشفشانی است که فنوکریستهای پلاژیوکلاز، پیروکسن و گاه الیوین در داخل پلاژیوکلاز جا داده است.از ۷۲۱ آتشفشان فعال جهان، ۴۴۲ آتشفشان تعلق به آندزیت‌ها می‌باشند. آتشفشان‌های آندزیتی اغلب از شدت زیادی برخوردار می‌باشند...

نام آندزیت (Andesite) از رشته کوه آند گرفته شده، جایی که این نوع سنگ به وفور یافت می‌گردد.

سنگ های آندزیت‌ دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متنوعی می‌باشند. این سنگ‌ها معمولاً دارای رنگ خاکستری مایل به سیاه هستند، اما می‌توانند رنگ‌های دیگری مانند قهوه‌ای، قرمز، و سبز نیز ظاهر شوند. سنگ های آندزیت‌ دارای بافت دانه‌ای متوسط تا درشت می‌باشند.

سنگ های آندزیت‌ به دلیل مقاومت و دوام بالا، کاربردهای مختلفی دارند. این سنگ‌ها در ساخت و ساز، جاده‌سازی، و صنایع مختلف استفاده می‌شود.

در اذیل این مطلب برخی از کاربردهای سنگ آندزیت گفته می‌شود:

 1. ساخت و ساز: سنگ آندزیت‌ در ساخت و ساز به عنوان سنگ ساختمانی، سنگ نما، و سنگ فرش مورد استفاده قرار میگیرد.
 2. راه‌ سازی: سنگ آندزیت‌ در جاده‌سازی به عنوان سنگ زیرسازی، سنگ آسفالت، و سنگ جدول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آندزیت‌ها سنگ‌های ارزشمندی می‌باشند که کاربردهای مختلفی دارند. این سنگ‌ها به دلیل مقاومت و دوام بالا، انتخاب مناسبی برای کاربردهای مختلف می‌باشند.

 

سنگ داسیت

 

سنگ داسیت

داسیت یک سنگ آذرین آتشفشانی است که از گدازه‌های ماگمایی با درصد سیلیکای متوسط تشکیل گردیده. این سنگ از نظر ترکیبی بین آندزیت و ریولیت قرار می‌گیرد. سنگ های داسیت‌ عمدتاً از کانی‌های فلدسپات پلاژیوکلاز، بیوتیت، و پیروکسن تشکیل گردیده اند. دراین سنگ‌ها می‌توانند مقادیر کمی از کانی‌های دیگر مانند کوارتز، کلسیت، و هورنبلند نیز پیدا کرد.

سنگ های داسیت‌ معمولاً دارای رنگ خاکستری مایل به قرمز یا قهوه‌ای می‌باشند. سنگ‌ها داسیت دارای بافت دانه‌ای متوسط تا درشت می‌باشند. سنگ های داسیت‌ در مناطق آتشفشانی سراسر جهان یافت می‌شوند. این سنگ‌ها معمولاً در مناطق کوهستانی و در نزدیکی مناطق فرورانش یافت می‌گردند.سنگداسیت نوعی سنگ آذرین آتشفشانی محسوب می‌شود. سنگ داسیت دارای بافت ناویدا تا پروفیریتیک بوده و ترکیب آن حد وسط بین آندزیت و ریولیت است. واژه داسیت Dacite)) از نام داکیه گرفته شده است که از استان‌های امپراتوری روم بوده و میان رود دانوب و کوه‌های کارپات واقع گردیده.

سنگ های داسیت‌ کاربردهای مختلفی دارند. این سنگ‌ها در ساخت و ساز، جاده‌سازی، و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اینجا برخی از کاربردهای سنگ داسیت اشاره شده:

 1. ساخت و ساز: از سنگ داسیت‌ در ساخت و ساز به عنوان سنگ ساختمانی، سنگ نما، و سنگ فرش می‌توان استفاده کرد.
 2. راه ‌سازی: از سنگ داسیت‌ در جاده‌سازی به عنوان سنگ زیرسازی، سنگ آسفالت، و سنگ جدول استفاده زیادی می‌کنند.

 

سنگ گرانیت

 

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یک نوع سنگ آذرین نفوذی است که از کانی‌های کوارتز، فلدسپات، و کانی‌های جانبی مانند بیوتیت، هورنبلند، و پگماتیت تشکیل به وجود آمده است. این سنگ می‌توان در رنگ‌های خاکستری، صورتی، یا سفید و غیره... یافت. گرانیت ها در دما و فشار بالا تشکیل می‌گردند. سنگ گرانیت فقط در مناطق آتشفشانی به وجود می‌آید. سنگ گرانیت(Granite) یا همان سنگ خارا به معنای دسته ای از دانه‌های درشت رنگی یکی از فراوان‌ترین سنگ‌های آذرین و از مستحکم‌ترین سنگ‌های ساختمانی بحساب می‌آید که از سردشدن تدریجی مواد مذاب به وجود آمده. اجزا تشکیل دهنده این سنگ قالبا بلور کانی‌های کوارتز و فلدسپات است. ابعاد این بلورها طوری است که به راحتی و با چشم قابل رویت هستند.

کاربردها سنگ گرانیت: سنگ گرانیت کاربردهای گوناگونی دارد. این سنگ می‌توان به عنوان سنگ ساختمانی، سنگ تزئینی، و سنگ صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. در این مطلب به برخی از ویژگی‌های سنگ گرانیت اشاره می‌کنیم:

 1. ترکیبات شیمیایی سنگ گرانیت: سنگ گرانیت معمولا از کانی‌های اصلی کوارتز، فلدسپات و کانی‌های فرعی مانند بیوتیت، هورنبلند و پگماتیت تشکیل شده گردیده.
 2. رنگ سنگ گرانیت: سنگ گرانیت عمدتا دارای رنگ‌های خاکستری، صورتی، یا سفیدو سبز در طبیعت موجود است. وجود این رنگ‌ها در سنگ گرانیت به ترکیب شیمیایی و کانی‌های تشکیل دهنده گرانیت مربوط می‌شود.
 3. بافت سنگ گرانیت: سنگ گرانیت معمولا دارای بافت دانه‌ای درشت دیده می‌شود. این بافت به خاطر رشد بلورهای موجود در کانی‌های سنگ گرانیت در دما و فشار بالا در موقع به وجود آمدن این سنگ است.
 4. محل تشکیل سنگ گرانیت: سنگ گرانیت قالبا در مناطق آتشفشانی تشکیل می‌گردد. این سنگ در دما و فشار بالا در زیر پوسته زمین تشکیل می‌گردد و سپس به سطح زمین رانده می‌شود.

 

سنگ پریدوتیت

 

سنگ پریدوتیت
سنگ پریدوتیت یک سنگ آذرین نفوذی است که قالبا از کانی‌های الیوین و پیروکسن تشکیل شده. این سنگ کمتر از 45 درصد سیلیسیم دی‌اکسید در خود دارد. سنگ پریدوتیت‌ معمولاً دارای رنگ سبز تیره یا سیاه دیده شده و دارای بافت درشت‌دانه‌ است. این سنگ‌ معمولاً در عمق‌های زیادی در زمین پیدا می‌ شود، جایی که ماگمای مافیک سرد و منجمد شده باشد.
سنگ پریدوتیت‌از نظر اقتصادی با اهمیت است زیرا حاوی ماده معدنی کرومیت، یک کانی با ارزش است است. کرومیت در ساخت فولاد زد زنگ و سایر آلیاژها استفاده می‌گردد.سنگ پریدوتیت‌همچنین می‌توانند حاوی الماس باشند. الماس‌ها در کیمبرلیت، یک نوع پریدوتیت که در عمق‌های زیادی در زمین یافت می‌شود، تشکیل می‌گردند. پریدوتیت (Peridotite) یک سنگ آذرین با ارزش است که استخراج آ صرفه اقتصادی بالای دارد.

 

سنگ ریوداسیت

سنگ ریوداسیت

سنگ ریوداسیت یک سنگ آتشفشانی اسیدی است که از ماگمای با ویسکوزیته کم تشکیل گردیده.سنگ ریوداسیت به خاطر وجود مقادیر زیاد کوارتز و فلدسپات، دارایه رنگ روشنی است. ریوداسیتیک سنگ آتشفشانی حد ما بین ترکیب داسیت و ریولیت است. معادل سنگهای بیرونی آن سنگ های پلوتونیکی است که از نظر ترکیب بین مونزوگرانیت و گرانودیوریت است. سنگ ریوداسیت از سرد شدن سریع گدازه های نسبتاً غنی از سیلیس و کم اکسید فلزات قلیایی تشکیل می‌گردد. سنگ ریوداسیت به عمدتا به صورت توده‌های بزرگ و گنبدی شکل یافت می‌گردد. این سنگ همچنین می‌تواند به صورت لایه‌های نازک در آتشفشان‌های چینه‌ای یافت گردد. سنگ ریوداسیت در ساخت سازه‌ها، مجسمه‌ها و سایر محصولات استفاده می‌گردد. این سنگ همچنین به عنوان یک سنگ تزئینی محبوب شناخته شده است.

از جمله ویژگی‌های سنگ ریوداسیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رنگ سنگ: رنگ سنگ سفید، خاکستری، صورتی، قهوه‌ای است.
 2. بافت سنگ: معمولا دانه‌ای ریز تا متوسط یافت می‌شود.
 3. تخلخل سنگ: دارای تخلخل کم است.
 4. سختی سنگ: 5.5-6 پاسگال
 5. چگالی سنگ: 2.5-2.7 گرم بر سانتی‌متر مکعب است.

سنگ ریوداسیت (Rhyodacite)با سنگ‌های آتشفشانی دیگر مانند بازالت، آندزیت و داسیت قابل تشخیص است. سنگ بازالت از ماگمای با ویسکوزیته بالا تشکیل می‌گردد ودارای رنگ تیره‌ای است. سنگ آندزیت از ماگمای با ویسکوزیته متوسط تشکیل می‌گردد و دارای رنگ خاکستری تا قهوه‌ای است. سنگ داسیت از ماگمای با ویسکوزیته کم تشکیل می‌گردد ودارای رنگ قهوه‌ای تا قرمز است.

 

 

سنگ شیل

 

سنگ شیل 
سنگ شیل یک سنگ رسوبی است که از رس و سایر کانی‌های ریز گردیده. سنگ شیل به دلیل شکستگی‌های در یک راستا و موازی خود قابل تشخیص است. سنگ شیل در طی زمان طولانی با رسوب رس در یک محیط آبی تشکیل می‌گردد.
این رسوبات توسط باد، جریان آب یا امواج حمل شده اند. سنگ شیل به عموما به صورت توده‌های بزرگ و لایه‌ای یافت می‌گردد. این سنگ همچنین می‌تواند به صورت تکه‌های کوچک و بزرگ در اطراف آتشفشان‌ها یافت شود.
کاربرد سنگ شیل در ساخت سازه‌ها، مجسمه‌ها و سایر محصولات است. سنگ شیل همچنین به عنوان یک سنگ تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. (Shale) نوعی سنگ رسوبی دانه‌ریز است که از ترکیب کانی های رس و کوارتز و کلسیت تشکیل گردیده. نسبت رس به دیگر کانی‌ها بیشتر است. سنگ شیل با شکستگی‌ها یا لایه‌بندی موازی با ضخامت کمتر از یک سانتی‌متر یافت می‌شود. سنگ شیل دانه‌ ریزترین سنگ رسوبی است.
سنگ شیل یک سنگ کمی نرم است و می‌توان آن را با چاقو یا تیغه برش داد. این سنگ همچنین نسبتاً سبک است و چگالی آن بین 2.0 تا 2.5 گرم بر سانتی‌متر مکعب است.

جستجو

معدن
اصفهان شهر لایبید معادن غرب لایبید شرکت معدنی حیدری
تماس:
09126261978

کارخانه
شهرک صنعتی جاده گلپایگان خیابان شهید بسارده سنگبری نوین سنگ
تماس : 09201606260

آدرس ایمیل : heydari.hossain@yahoo.com

telegraminstagramWhatsApp
ثبت سفارش فوری
سلام!برای اطلاع از موجودی کالا و راهنمایی با ما در تماس باشید.