سنگ طبیعی در معماری (قسمت اول)

menuordersearch
novinston.com
سبد خرید
مقالات سنگ طبیعی در معماری

سنگ طبیعی در معماری (قسمت اول)

۱۴۰۳/۱/۲۳ پنج شنبه
(0)
(0)
سنگ طبیعی در معماری (قسمت اول)
تاریخچه سنگ طبیعی در معماری

سنگ طبیعی

استفاده مدرن از مصالح ساختمانی کلاسیک

((گذشته از سنگ است آینده هم سنگ است.))

زمان حال و زمان گذشته هر دو شاید در زمان آینده حضور داشته باشند و زمان آینده شامل زمان گذشته است.

وقتی از معماری صحبت می‌کنیم، مصالح درجه عالی سنگ است. تاریخچه معماری با سنگ نوشته شده است، اماآینده معماری نیز با سنگ نوشته شده است.

ممکن است کسی فکر کند که سنگ مربوط به زمان گذشته است، کاملا برعکس.

((سنگ ماده ای استاز دیروز، امروز, فردا))

در این مقاله می‌خواهم نشان دهم، که سنگ چگونه ماده ای برای گذشته، حال و آینده است، مانند فولاد وشیشه.

 

استون هنچ

4300 سال پیش معماران ی کهسنگ های بزرگ استون هنج را برپا کردند

ایجاد یک فضای معماری درجه یک با استفاده ازفقط سنگ های بزرگ.

سنگ های ایستاده برای برقراری نظم فضایی بسیار زیبا فضای استوانه ای شکل گرفته توسط سنگ های عمودی.

استون هنجمقدمه ای برای سازه های باشکوهی که قرن ها بعد ساخته شدند، مانندپانتئون در رم، ساخته شده توسط آگریپا وپس از آن هادریان با معمارآپولودوروس دمشقی.

سنگ‌های استون هنج نیرویی دارند که می‌توانند نبض معماری را حس کنیم

و حس یک فضای معماری را تجربه کنید. قدیمی ترین فضای معماری

در جهان توسط سنگ…

 

پارتنون

پارتنون

من تصور می‌کنم که زمانی که معماران کالیکراتس سنگ مرمر پر زرق و برق پنتلیک را دید ساختار پارتنون تکمیل شده، آنها نتوانستند جلو
اشک هایشان را بگیرند. اینطور بود آن زیبا فیدیاس در کنار آنها باید همچنین عمیقاً تحت تأثیر قرار گرفت که پس زمینه ای باشکوه برای مجسمه های اوبود.
من می‌خواهم بدانم که همه آنها یک باره چه فکری می‌کردند
ستون ها و شکل ها پوشیده شده رنگارنگ وقتی تصاویری از پارتنون را رنگی می‌بینیم.
امروزه هضم آنها برای ما سخت است. نقاشی چشمگیر 1868 هنرمند هلندی لارنس فیدیاس را نشان می‌دهد که خود را نشان می‌دهد دوستان گذشته چند رنگی پارتنون. این نقاشی معروف مراسم تشییع جنازه پریکلس (1853)
توسط فیلیپ فون فولتز معابد را به ما نشان می‌دهد آکروپولیس سفید یک بار دیگر، بازسازی شده است سنگ لخت اصلی آنها امروزه در معابد آکروپولیس را می‌بینیم آنها در همان لحظه اول هم بودند، در تمام شکوه خود، در سنگ برهنه، درست مانند قبل از آنها نقاشی شدند. زیباترین ساختمان سنگی دردنیا...

 

برنینی

برنینی

جیان لورنزو برنینی سنگ را بسیار دوست داشت.او فقط به خلق زیبا راضی نبود ساختمان های رم از سنگ طبیعی، مانند کلیسای Sant’Andrea al Quirinale، سنت پیترمیدان یا پلکان اسکالا رجیا از او بجای مانده.
او همچنین به عنوان یک مجسمه ساز فعال بود و او را قادر ساخت سنگ را با دست خود کار کند.و برنینی از سنگ ناممکن ساخت. برای اکستازی سنت ترزا در کورناروکلیسای سانتا ماریا دلا ویتوریا، اوجنبه‌ ای از سنگی ایجاد کرد که شبیه ابریشم جاری و در حال جنب وجوش است. و تمام مجسمه‌های او چیزی بیش از توصیف موضوع تصویر شده را نشان می‌دهند. برخورد او با سنگ واقعاً تکرار نشدنی است.
من بارها نوشته ام که برنینی هدف از ایجاد مجسمه The Rape از Proserpina، قرار بود نشان دهد که سنگ چقدر نرم است در حالی که از
سنگ مرمر سفید بسیار سخت کارارا استفاده شده. با دست قدرتمند پلوتون با فشردن ران پروسرپینا، به نظر می‌رسد که سنگ مرمر نرم است نه اینکه از سخت ترین سنگ ها است. واز سنگ گوشت ساخته شد.

گوشت نرم... در سنگ!

 

سنگ طبیعی
سنگ طبیعی جزء مصالح ساختمانی طبقه بندی می‌شود.
فرق بین طبیعی یا مصنوعی به این گونه است که سنگ هایی که از کوه استخراج می‌شود طبیعی هستند
وسنگی های که توسط انسان ها، مانند آجر.سرامیک ساخته میشود مصنوعی هستند.سنگ طبیعی یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که انسان ها سازه هایی زیادی از آن می‌سازند. اولین سازه ها در یک فرآیند حذف با توخالی کردن سنگ جامد ایجاد شدند و در مرحله بعد با درکنار هم قراردادن و اتصال تخته سنگها بزرگ سازهای مهمی ساخته شده.
دانش کنونی ساختارهای تاریخی ساخته شده از سنگ طبیعی به طور کامل به دلیل دوام مواد،مشخصه ای که همچنان یک استدلال برای استفاده از آن در ساخت و ساز است تا امروز وعوامل دیگری مانند زیبایی که استفاده از سنگ طبیعی حمایت می‌کند. این است که از آنجایی که به طور طبیعی وجود دارد،یک مصالح ساختمانی پایدار است.
ویژگی های منطقه ای که به یک سنگ مشخص اشاره می‌کنند. و طبیعت آن را مهر زده است.
ظاهر منحصر به فرد مواد ساخت بشر ممکن است در ساخت آنها قابل پیش بینی تر باشند و پردازشش از سنگ طبیعی، اما به عنوان ساختمان مواد فاقد ویژگی غیرقابل انکارسنگ های طبیعی هستند.

 

سنگ
زمین شناسان سنگ را به عنوان یک ماده طبیعی تعریف می‌کنند.که عمدتا از یک یا چند ماده معدن ی تشکیل شده است. تقریبا 100 ماده معدنی سنگ، به ویژه سیلیکات ها، کربنات ها، اکسیدها، سولفید ها را تشکیل می‌دهند.اجزای دیگر ممکن است شامل قطعات سنگ یا بقایای ارگانیسم ها باشد.
بسته به ترکیب، یک تفاوت است
ساختمان سنگ به طور عمده از یک ماده معدنی تشکیل شده است (به عنوان مثال،سنگ مرمر)که شامل چندین ماده معدنی مختلف ازجمله ماسه سنگ، به طور کامل از کوارتز است و در نتیجه اغلب به نظر می‌رسد بسیار همگن هست.
بافت سنگ توسط اندازه، شکل و ترتیب فضایی اجزای ان تعیین می‌شود.سنگ ها نسبت به بافت به دو دسته درشت دانه و ریز دانه طبقه بندی شده اند.

سنگ را می‌توان با پارامترهای قدرت ان، به ویژه فشاری و خمش ان طبقه بندی کرد. نقاط قوت کششی که هستند تعیین کننده برای کاربردهای ساختاری مختلف می‌باشند.

 

سنگ‌ نگاری یا پتروگرافی

در زمین شناسی سنگ نگاری، رشته علمی پترولوژی و پتروگرافی با سنگ سروکار دارد. اصطلاح "پترولوژی" از pétros یونانی (سنگ) و lógos (یادگیری) گرفته شده است. برای ساخت و ساز با سنگ طبیعی،از رشته پتروگرافی استفاده می‌شود. پتروگرافی خود را با توصیف و طبقه بندی سنگ از طریق تجزیه و تحلیل ریشه های ان،ساختار و محتوای معدنی سنگها معرفی میکند. بنابراین وظیفه شناسایی سنگ بر اساس علمی است که با توجه به توصیفات اغلب مبهم سنگهای موجود در طبیعت و نام های تجاری اصلی که در صنعت ساختمان و صنعت های دیگر مربوط با سنگ از آن استفاده میشود، مهم است. بدون شناسایی سنگ های پتروگرافیک، اغلب غیرممکن است که به یک شجره نامه در مورد نوع سنگ به وجود آید.در چنین فرایندی پتروگرافی، یک توصیف ماکروسکوپی از نمونه سنگ با بررسی بخش های نازک زیر یک پولاریس را به ما ارائه می‌کند.

میکروسکوپ تا 1000 برابر به منظور شناسایی مواد معدنی و سنگ را بزرگ تر میکند. در فرایند شناسایی همچنین ممکن است از نفوذ اشعه ایکس استفاده شود.، همچنین بای شناسایی ازتجزیه و تحلیل شیمیایی و فیزیکی و سایر منابع نیز استفاده میشود.

 

در اروپا، شناسایی سنگ طبیعی توسط سه استاندارد مشخص می‌شود.

  1. DIN EN 12407 در این روش های ازمون سنگ طبیعی بررسی پتروگرافی نحوه ازمایش را تعیین می‌کند.
  2. DIN EN 12670در این روش سنگ طبیعی اصطلاحات علمی و فنی، روش های ازمایش و محصولات را روشن می‌کند و طبقه بندی علمی سنگ طبیعی را تعریف می‌کند.
  3. DIN EN 12440 در این روش سنگ طبیعی معیارها را مشخص می‌کند که چگونه سنگ طبیعی باید به عنوان یک ماده خام و به عنوان یک محصول برچسب گذاری شود.محصول نهایی،عضو یک لیست از نام های تجاری سنتی از انواع سنگ طبیعی قرار میگیرد.

 

انواع سنگ
سنگ به یکی از سه دسته با توجه به فرایندی که در ان تشکیل شده است طبقه بندی می‌شود:
1.    سنگ اذرین (همچنین به عنوان سنگ ماگمایی شناخته می‌شود)
2.    سنگ رسوبی
3.     سنگ دگرگونی

سنگ اذرین
سنگ اذرین از طریق خنک شدن ماگما تشکیل می‌شود. پس از تشکیل ان به سه گروه تقسیم می‌شود. سنگ اذرین نفوذی، همچنین به عنوان سنگ پلوتونیک شناخته می‌شود، به ارامی در مناطق عمیق تر پوسته زمین جامد شده است. سنگ اذرین بیرونی (یا اتشفشانی) از طریق خنک کننده سریع تر ماگما در سطح زمین شکل می‌گیرد. سنگ دایک موقعیت واسطه ای بین سنگ های پلوتونیک و اتشفشانی را به خود می‌گیرد و در سازندهای ورق مانند رخ می‌دهد.

سنگ رسوبی
سنگ رسوبی از طریق دیاژنز تشکیل می‌شود، از طریق فرایندهایی که تجمع شل رسوبات سنگی را به سنگ جامد تبدیل می‌کند از طریق کم ابی بدن، انحلال و مکانیسم های بارش و همچنین فشار بالا و درجه حرارت. بر اساس نحوه تشکیل ان، سنگ رسوبی به سنگ های رسوبی شیمیایی (مضر یا تکه تکه شده) تقسیم می‌شود. یکی از ویژگی های سنگ رسوبی طبقه بندی ان است که ناشی از فرایندهای رسوب رسوبی است.

سنگ دگرگونی
سنگ دگرگونی زمانی تشکیل می‌شود که سنگ های اذرین یا رسوبی در معرض فشار و دمای بالا به اندازه کافی برای تغییر ترکیب معدنی خود قرار می‌گیرند و باعث دگردیسی می‌شوند. بسته به نوع سنگ مادر، سنگ دگرگونی در دو نوع تشکیل می‌شود. واریانت پاراممورفیک از سنگ رسوبی تشکیل می‌شود، در حالی که ارتو دگرگونی از سنگ اذرین تشکیل می‌شود.
اگر فشار و دما در طول فرایند دگردیسی بیش از حد بالا شود، سنگ به ماگما باز می‌گردد. سنگ ماگمایی ناشی از جامد شدن ماگما می‌تواند به سنگ رسوبی یا دگرگونی تبدیل شود. این واقعیت که فرایندهای تشکیل سه طبقه از سنگ به هر یک از انها اجازه می‌دهد تا به هر یک از دیگران منجر شود، توسط زمین شناسان به عنوان "چرخه سنگ" توصیف شده است. زیر گروه های سه کلاس اصلی راک به عنوان انواع سنگ نامیده می‌شوند. انواع راک همیشه از نظر پتروگرافی تعریف می‌شوند. از سوی دیگر، اصطلاحات "تنوع سنگ" علمی نیستند، بلکه به نام های تجاری اشاره دارند که مشمول هیچ مقرراتی نیستند.

 

لباس سنگی

بیشتر پوسته زمین از سنگ ساخته شده است. 65٪،را سنگ آذرین (ماگماتیت) که بیشترین سهم است تشکیل می‌دهد، در حالی که مقدار سنگی رسوبی فقط 8٪ و سنگ دگرگونی 27٪ از کل سنگ های موجود در زمین است. سنگ یک محصول طبیعی پایان ناپذیراست. اما تنها بخش کوچکی از آن به عنوان یک مصالح ساختمانی مناسب است. معیارهای فنی، اقتصادی، زیبایی شناختی و زیست محیطی محدودیت های شدیدی را در استفاده از این منبع طبیعی اعمال می‌کند. اول از همه، مواد باید ویژگی هایی را نشان دهند که سنگ را برای استفاده به عنوان مصالح ساختمانی مناسب می‌کند. ویژگی های مهم ممکن است شامل مقاومت در برابر هوازدگی و مقاومت باشد. خواص مواد نیز می‌تواند استخراج آن را محدود کند. به دلایل فنی و اقتصادی، بلوک های بزرگ و مربعی تقریبا برای تمام انواع سنگ ساختمانی مورد نیاز است. به عنوان مثال، اگر چنین نمونه هایی را نمی‌توان در حالت ناخوشایند، سخت، ترک خورده و پایدار بازیابی کرد، سنگ را نمی‌توان استخراج کرد. مکان و دسترسی به محل های سنگ طبیعی و مسیرهای حمل و نقل از معادن به امکانات استخراج و فراوری نیز می‌تواند استخراج سنگ را غیر سوداور کند. یک معیار مهم برای استفاده از سنگ به عنوان یک تعریف بصری مصالح ساختمانی ظاهر آن است. اگر جذابیت بصری نداشته باشد، هیچ جایی را در ساخت و ساز پیدا نخواهد کرد. بنابراین، سنگ طبیعی نیز طعمه ترجیحات زیبایی شناسی می‌شود، یا به عبارت ساده تر استفاده از یک سنگ خاص می‌تواند یک مد باشد.

استفاده از سنگ طبیعی به عنوان یک ماده ساختمانی نیز می‌تواند منبع درگیری های زیست محیطی باشد. معدن سنگ نشان دهنده تجاوز به فضاهای طبیعی است که همیشه به شیوه ای بصری رضایت بخش مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

جستجو

معدن
اصفهان شهر لایبید معادن غرب لایبید شرکت معدنی حیدری
تماس:
09126261978

کارخانه
شهرک صنعتی جاده گلپایگان خیابان شهید بسارده سنگبری نوین سنگ
تماس : 09201606260

آدرس ایمیل : heydari.hossain@yahoo.com

telegraminstagramWhatsApp
ثبت سفارش فوری
سلام!برای اطلاع از موجودی کالا و راهنمایی با ما در تماس باشید.